داستانک(فهم فلسفه)

 

من و آقای یوستین گردر

فلسفه علمی‌ست که در مورد مسائل هستی صحبت می‌کند. این علم بیدارکننده ذهن فرد و شکل‌‌دهنده نظام فکری اوست. شاید نیمی از مردم جهان در مورد فلسفه و رویارویی با مسائل فلسفی دچار یک خمودگی فکری هستند. به‌خصوص نوجوانان که به شدت در معرض خطر روزمرگی و انحطاط نظام فکری می‌باشند، نباید بواسطه سختی و گنگی مسائل فلسفی از یادگیری و آگاهی آن محروم بمانند و یا از آن فراری باشند.
برای من هم همیشه درک و فهم این علم در نهایت اهمیت، بسیار سخت و ترساننده بوده است. باید از شما آقای یوستین گردر تشکر ویژه‌ نمایم که در فهم ساده این‌گونه مسائل، دست من و فرزندم را گرفتید.
آقای گردر با خنده‌ای پر اندیشه می‌گوید:
یک نوجوان نباید در مراحل مهم و حساس شکل‌گیری شخصیتی، صرفاً کاری را انجام دهد که از قبل برای او تعیین شده است. امروزه دغدغه اصلی برای آموزش، فقط خواندن و نوشتن نیست؛ بلکه آگاهی از فرهنگ، آداب و رسوم و ایجاد انگیزه برای انتخاب پایگاه اجتماعی و استعدادیابی نیز مهم است. با ارائه ساختاری ساده اما پرمحتوا می‌توانیم دست ذهن کنجکاو نوجوانان را گرفته و طریقه اندیشیدن صحیح را به آنها بیاموزیم.
درست است. کتاب دنیای سوفی شما این را به وضوح نشان می‌دهد. شما استاد ساده نویسی مسائل فلسفی هستید.
ایشان باز با همان لبخند ادامه می‌دهد: بیان و تفهیم فلسفه در قالب داستان بسیار ساده‌تر و لذت بخش‌تر است. نوجوان امروزی سوالات زیادی در مورد جهان دارد و به‌دنبال چگونگی پایان هستی می‌گردد. دنیای پر از سوال و کنجکاوی نوجوان در این گونه موارد را در قالب قصه و رمان بهتر می‌توان ساده کرد.
“هرچه می‌بینی بخشی از جهان پیرامون توست، اما نحوه دیدنت بستگی دارد به عینکی که به چشم می‌زنی.”

افسانه امام‌جمعه   ۴۰۲/۸/۲۹

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط